Bartek Debski homepage:
Sekcja Obserwacyjna

Narzędzia


Putty Służy do łączenia się z bykiem poprzez SSH. Obsługa poprzez wbudowany terminal. Przydatne podczas używania Windowsa.


Do ściągnięcia - - > TUTAJ < - -
WinSCP Program, za pomocą którego łatwo połączyć się z bykiem poprzez commandera. Dla użytkowników Windowsa. Tym ściągacie pliki na swój komputer.


Do ściągnięcia - - > TUTAJ < - -
MuniWin Program do redukcji obserwacji oraz fotometrii gwiazd. Bardzo prosty w użytkowaniu pod Windowsem: klika się kolejne ikony redukując na BIAS, DARK, FLAT... Po wykonaniu fotometrii można przygotować pliki katalogowe.


Najnowsza wersja jest do pobrania - - > TUTAJ < - -
Ptelcat Program do obliczania kąta godzinnego w czasie rzeczywistym podczas obserwacji. Domyślnie ustawiony na obserwatora w centrum Polski. Po spersonalizowaniu (plik PTEL.CFG) można od razu wpisać rektascencję i deklinację żądanego obiektu, po czym dostanie się m.in. jego kąt godzinny (przeliczany na bieżąco) oraz odległość zenitalną. Działa pod DOSem.


Do ściągnięcia ze strony Obserwatorium na Suhorze: - - > TUTAJ < - -
PozorUżyteczny program do szybkiego wybrania, które obiekty wybrać na najbliższe obserwacje. Po spersonalizowaniu (plik CONF.DAT) można dodać własne obiekty do katalogu w programie (plik KATALOG.DAT). Program uruchomiony pod DOSem da użytnikowi kilka opcji, czy czym najciekawsza jest pierwsza: graficzne przedstawienie wysokości horyzontalnej obiektu w czasie. Diagramy są obliczane dla dowolnego dnia, w domyśle na dzień z daty systemowej. Na wykresach pojawią się pionowe znaczniki: większy - dla minimum głównego i mniejszy - dla minimum wtórnego, jeśli do katalogu wpisze się efemerydę dla danego obiektu.


Do ściągnięcia z byka: - - > TUTAJ < - -
DosBoxEmulator DOSa. Potrzebny każdemu, kto nie pracuje na Windows 95/98. Po zainstalowaniu użytkowanie jest bardzo proste. Ptelcat i Pozor są tak przygotowane, żeby uruchomiły się po przeciągnięciu pliku wykonywalnego (np. pozor.exe) na ikonę DosBoxa.


Do ściągnięcia ze strony producenta: - - > TUTAJ < - -
ProtokolyProgram z czeskim interfejsem do wyznaczania momentu minimum metodą kalkową. Plik z krzywą blasku, która wyciągniecie z Cmunipacka (MuniWina) ma być złożony z dwóch kolumn: 1) czas w JD, 2) jasność w magnitudo. Kolumny mają być oddzielone spacją.

Do ściągnięcia - - > TUTAJ < - -
AVEProsty program służący do, między innymi, wyznaczania momentu minimum metodą Kwee & Van Woerdena. Plik do AVE powinien być przygotowany podobnie jak do Protokolów. Po uruchomieniu programu i załadowaniu pliku z krzywą blasku należy zwrócić uwagę, czy program nie wyświetla krzywej do góry nogami (przydatne przy używaniu blasku w strumieniach zamiast w magnitudo). Jeżeli załadowano krzywą z minimum, a program wyświetla ją do góry nogami (zrobiło się maksimum), to należy wybrać czwartą ikonkę od lewej i odznaczyć opcję "odwróć oś Y". Wyznaczanie minimum odbywa się po wybraniu ikonki z czerwoną strzałką w dół, tj. szóstej z prawa. Prawym przyciskiem myszy wybiera się początek minimum, potem koniec minimum, a następnie znów prawym przyciskiem myszy - opcję "znajdź minimum główne".


Do ściągnięcia - - > TUTAJ < - -
Uwaga! To jest nowa wersja, 32-bitowa. Stare, 16-bitowe nie są już wspierane. Niemniej jednak i ta, najnowsza wersja z 1995 roku może nie ruszyć na systemie 64-bit. Program trzeba wtedy odpalić np. przez Wine na linuxie.