Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej


Europejski projekt edukacyjny
Hands-On Universe

O projekcie

"Radiowe obserwacje Drogi Mlecznej" (ze szkolnej ławy) to międzynarodowy projekt dydaktyczny (ang. Connecting classrooms to the Milky Way). W latach 2010-2012 był finansowany przez grant europejski Comenius Multilateral oraz 11 instytucji naukowych i dydaktycznych w Europie. 

houNiniejszy projekt został przygotowany dzięki współpracy w ramach międzynarodowego konsorcjum Hands-On Universe, Europe (EU-HOU).

Założenia projektu:

W ramach projektu zostało zakupionych 5 radioteleskopów o średnicy 3m. Zostały one zainstalowane w Polsce, Francji, Rumunii, Hiszpanii i Portugalii. Radioteleskopami można sterować za pomocą Internetu z dowolnego miejsca na świecie. Do projektu przyłączają się nastepne instututy naukowe.

Partnerzy zagraniczni

InstytucjaMiastoPaństwo
Uniwersite Pierre et Marie CurieParyżFrancja
Uniwersytet JagiellońskiKrakówPolska
UNIVERSITY OF CRAIOVAKrajowaRumunia
Universidad Complutense de MadridMadrytHiszpania
National Observatory of AthensAtenyGrecja
Lykeio Agiou IoanniLimassolCypr
Royal Observatory of BelgiumBrukselaBelgia
NUCLIO - Núcleo Interactivo de AstrorSao Domingos de RanaPortugalia
Cardiff UniversityCardiffWielka Brytania
Stockholm House of ScienceSztokholmSzwecja
Förderverein Astropeiler Stockert e.V.Bad MünstereifelNiemcy

U nas

ujW Polsce projekt koordynuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na terenie Obserwatorium został zainstalowany radioteleskop wraz z oprogramowaniem do zdalnego sterowania przez Internet.

Organizatorzy (pracownicy Obserwatorium): Krzysztof Chyży (koordynator), Stanisław Ryś, Jacek Knapik, Tomasz Kundera.

Projekt jest prowadzony w ramach współpracy w konsorcjum Hands-On-Universe. Szefem jego polskiej części (Hands-On Universe, Poland) jest Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie.

Korzyści

Dla kogo?

Projekt jest głównie kierowany do nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dostarczamy im materiały edukacyjne i instrukcje do przeprowadzenia przez uczniów pod ich okiem własnych obserwacji naszej Galaktyki!

uczen

W kwietniu 2011r. trzech wybranych nauczycieli-trenerów odbyło specjalne szkolenie w Portugalii. Przeprowadzili oni z uczniami na swoich lekcjach lub kółkach zainteresowań pilotażowe ćwiczenia obserwacyjne Drogi Mlecznej.

Projekt jest też kierowany do miłośników astronomii, którzy obserwacje mogą przeprowadzić w ramach działalności obserwatoriów miłośniczych czy planetariów.

Ponad 1000 polskich uczniów zostanie objętych programem!

Informacje o projekcie w prasie, radiu, Internecie

Dostęp do sieci radioteleskopów dydaktycznych niniejszego projektu:

http://euhou.obspm.fr/public/?locale=PL