Uwagi dla Autorów


Tematyka

Zakres prac przyjmowanych do Acta Brutusica obejmuje cały dorobek współczesnej wiedzy z wszelkich możliwych i niemożliwych do pomyślenia dziedzin. Wszystkie podejmowane tematy należy przedstawiać (przeciwnie niż czyni to absolutna większość wydawanych obecnie fachowych periodyków) w szerokim kontekście organizacyjno-biurokratycznych labiryntów naukowych, przy rzetelnym potraktowaniu bogatej socjologii środowiska współczesnych naukowców oraz ze szczególną dbałością o wierny obraz ich skomplikowanej psychologii. Nie stawiamy ponadto żadnych innych ograniczeń, co do podejmowanej tematyki.

Forma

Obrana przez Autorów postać artykułów jest w zasadzie całkowicie dowolna: podlega wyłącznie ograniczeniom wynikającym z indywidualnej fantazji i poczucia humoru. Dopuszczalne są wszelkie języki i narzecza jak również gwary współczesne, jakkolwiek, z przyczyn czysto praktycznych, najbardziej preferowane będą oficjalne języki ONZ. Pożądane są też raczej formy zwięzłe -- reportaż, sonet, esej, limeryk, libretto operowe -- aniżeli większe -- epopeja, artykuł przeglądowy, habilitacja, dramat, powieść. (Uwaga: w przypadku libretta wystarczy dołączyć do recenzji jedynie wyciąg fortepianowy; nie jest konieczna cała partytura.) Należy ze wszech miar wystrzegać się, tak powszechnej ostatnio, szkodliwej maniery maskowania wyrażanych poglądów przez szyfrografię matematyczną oraz wyrafinowaną, hermetyczną terminologię techniczną.

Recenzje

W trosce o wysoki poziom czasopisma wprowadzony zostanie system bardzo surowych recenzji. Autorzy mają jednak pełne prawo do ostrego polemizowania z recenzentem (z wyjątkiem używania słów powszechnie uznanych za obelżywe -- chyba, że uznają to za konieczne). W przypadku odrzucenia pracy przysługuje im również prawo do zasugerowania dodatkowego, neutralnego recenzenta.

Format tekstu

Redakcja przyjmuje teksty zapisane w dowolnej postaci, jednakże preferuje jeden z poniższych formatów:

Streszczenie

Dopuszczamy umieszczenie przed tekstem krótkiego streszczenia.